KATEGORIE
OBSAH
ODPORUCANE RSS SPRAVY


SPRAVY (nahodne 18)

RECENZIE (nahodne 18)

Pozri TV TA3 - domáce správy
RSS kanál spravodajskej televízie TA3 - domáce spravodajstvo


Učitelia alebo vychovávatelia môžu byť v aktuálnej situácii, teda v čase aktuálneho ohrozenia verejného zdravia II. stupňa, preradení na inú pozíciu. Pod tlakom je aj slovenský trh práce, prísnejšie karanténne opatrenia obrali firmy o chuť vytvárať nové pracovné miesta. Udalosti okolo pandémie s vami sledujeme online.
Polojasno až oblačno. Ráno miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Denná teplota 11 až 19 stupňov. Prevažne južný vietor do 30, v nárazoch do 50 km/h, nad pásmom lesa spočiatku aj víchrica.
Oblasť potratov sa novelizovať nebude. Poslanci národnej rady odmietli novelu zákona o zdravotnej starostlivosti z dielne poslankyne Anny Záborskej. Z prítomných 117 poslancov bolo za 58, proti 45, 12 sa zdržali a dvaja nehlasovali.
Obci Čičava vo vranovskom okrese hrozí, že bude musieť vrátiť dotáciu na výstavbu parkoviska. Od začiatku roka sa totiž nepodarilo vyriešiť vlastnícke práva k pozemku. Starosta hovorí o zbytočnej byrokracii. Pozemkový fond sa bráni s tým, že jeho fungovanie spomalili zmeny vo vedení.
Za účasti prezidentky sa zišla bezpečnostná rada, ktorá rokovala o téme číslo jedna - veľkom testovaní národa na koronavírus. Premiér má z rokovania "dobrý pocit", vyjadrila sa k nemu aj hlava štátu. Zuzana Čaputová trvá na tom, že testovanie má byť dobrovoľné. Má slovo ministra zdravotníctva, že zdravotná starostlivosť v nemocniciach nebude ohrozená.
Nezávislí poslanci okolo Petra Pellegriniho budú iniciovať odvolávanie ministra práce Milana Krajniaka, ktorý podľa nich na Slovákoch pácha sociálny masaker. Ide o spomínaný návrh zákona o trinástych dôchodkoch a minimálnej mzde.
Učitelia alebo vychovávatelia môžu byť v aktuálnej situácii, teda v čase aktuálneho ohrozenia verejného zdravia II. stupňa, preradení na inú pozíciu. Učiteľ druhého stupňa môže napríklad učiť na prvom stupni alebo učiteľ prvého stupňa zastupovať ako vychovávateľ. Ak ide o preradenie u rovnakého zamestnávateľa, nie je potrebný súhlas zamestnanca. Uviedlo to ministerstvo školstva.
Poslanci národnej rady rokujú o minimálnej mzde a trinástych dôchodkoch. Hlasovať by mali aj o interupčnom zákone. Viac nám už povedala kolegyňa Hana Kostelníková.
Majiteľa pohrebníctva a niekdajšieho údajného funkcionára ĽSNS Jozefa Királyho v kauze úkladnej vraždy uznal Špecializovaný trestný súd za vinného.
Tisícky odberových miest zrejme nebudú zívať prázdnotou. Podľa prieskumu AKO pre HN sa vyše 44 percent Slovákov chce dať určite testovať vo veľkom plošnom testovaní. "Asi" sa pôjde otestovať 28 percent, desať percent sa zrejme nepôjde a úplne proti je desať percent ľudí.
Dlhoočakávaná rekonštrukcia banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice sa zrejme tak skoro neuskutoční. Hoci je už známy víťaz tendra a zmluva s ním je pred podpisom, na obnovu nemocnice chýbajú peniaze. Predošlá vláda síce prisľúbila sumu viac ako sto miliónov eur, podľa súčasného rezortu zdravotníctva ale peniaze reálne nevyčlenila.
Sudca Truban odmieta podozrenia, ktoré voči nemu smerujú. Tvrdí, že je postihovaný za svoje rozhodovanie a ide o diskreditačnú kampaň, ktorá ho má dostať zo Špecializovaného trestného súdu.
Na Orave a v Bardejove by malo byť počas pilotnej fázy otestovaných na koronavírus od piatka 23. do nedele 25. 10. 180.000 osôb v rámci 235 odberných miest. Vojaci už pripravujú odberné miesta. Nevyriešených však zostáva množstvo detailov. Kto sa napríklad postará o stravu?
Štyroch podozrivých z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti zadržala Národná kriminálna agentúra pri dvoch akciách, pri ktorých zasahovala v Poprade a Bratislave. Informoval o tom hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.
Šírenie koronavírusu v populácii potvrdzujú aj analýzy odpadových vôd. Vyplýva to z monitoringu, na ktorom sa podieľajú odborníci v spolupráci s vodárenskými spoločnosťami. Fragmenty vírusu našli v odpadových vodách v Bratislave. Tá pitná ale ohrozená nie je.
Vláda prichádza s víziou, ako zastaviť "mor" na Slovensku predtým, ako dôjde ku kolapsu našich nemocníc - ide o obrovské testovanie národa, ktoré sa začína už tento víkend na Orave. Na takúto obrovskú operáciu však bude treba množstvo zdravotníkov. Na stránke korona.gov.sk už spustili formulár, prostredníctvom ktorého sa zdravotníci, ale aj študenti lekárskych fakúlt vyšších ročníkov, môžu zapojiť.
Najvyšší kontrolný úrad si nedávno posvietil na to, ako a či vôbec bolo Slovensko pripravené na pandémiu. Ako to dopadlo sme sa dozvedeli v rozhovore s podpredsedom Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky Ľubomírom Andrassym.
Predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala a predseda Súdnej rady Ján Mazák podali návrh na disciplinárne konanie voči sudcovi ŠTS Michalovi Trubanovi. Dôvodom by malo byť podozrenie, že sa mal dopustiť závažného disciplinárneho previnenia v prípravnom konaní, keď rozhodoval o väzbe pre Norberta Bödöra a neoznámil svoju zaujatosť. Truban odmieta podozrenia ako diskreditačnú kampaň.
Na Slovensku pribudlo 705 nových prípadov nákazy, ale aj 468 nových vyliečených. Už tento víkend sa na Orave a v Bradejove začne pilotné testovanie pred veľkým testovaním občanov Slovenska na koronavírus. Medzi zdravotníkmi Slovensko eviduje prvú obeť ochorenia Covid-19. Ako sa bude situácia ďalej vyvíjať? Udalosti sme s vami sledovali online.
Až 25-ročný trest hrozí mužom, ktorí mali počas nepovoleného protestu hádzať dlažobné kocky na zasahujúcich policajtov. Strážcov zákona zasiahli aj do hlavy. Polícia obvinila 31-ročného Martina a jeho rovesníka z Česka, Pavla. Dôvodom toho, prečo im hrozia takého drakonické tresty, je vyhlásený núdzový stav.
Na Záhorí v okresoch Senica a Malacky naďalej platí hydrologická výstraha druhého stupňa pred povodňami. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav na svojom webe.
Polojasno až oblačno. Dopoludnia miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Ojedinele slabé zrážky. Denná teplota 10 až 16 st. Slabý, cez deň prevažne južný vietor do 30 km/h.
Minister zdravotníctva hovorí, že jeho rezort nevie povolať zdravotníkov na celoplošné testovanie ľudí na ochorenie COVID-19. Vedia to spraviť len okresné úrady. Tie môžu dať mobilizačný príkaz na základe potreby. Marek Krajčí to uviedol v diskusnej relácii na RTVS.
Na Slovensku pribudlo 860 nových prípadov nákazy, doteraz najvyššie číslo infikovaných za nedeľu. V utorok zasadne Bezpečnostná rada SR, bude sa zaoberať plošným testovaním obyvateľov SR na koronavírus. Testovaním vláda poverila armádu, vyčlenených má byť asi 8000 príslušníkov ozbrojených síl. O plošnom testovaní uvažujú aj v Česku. Udalosti okolo pandémie sme s vami sledovali online.
Premiér Igor Matovič oznámil prvé úmrtie na koronavírus medzi zdravotníkmi. Je ním 48-ročný lekár z Oravy, podľa premiéra zomrel po ťažkom boji s chorobou.
V záhradkárskych lokalitách pri Kysaku neďaleko Košíc po minulotýždňových záplavách začali s upratovaním. Veľká voda tam zaplavila desiatky rekreačných chát ale aj Školu v prírode. Odstraňovanie následkov povodne komplikuje aj aktuálna epidemická situácia.
Otázka celoplošného testovania a to, či bude povinné, rozdeľuje spoločnosť. Klinický psychológ upozorňuje, že nariadenie môže spôsobiť vlnu kritiky a časť obyvateľstva by sa mohla povinnému testovaniu vyhnúť.
Lekárom chýbajú informácie o tom, ako budú zapojení do celonárodného testovania. Aj preto zatiaľ nie je možné presne určiť, či ich bude pri odbere dostatok. Mnoho zdravotníkov musí byť v službe. Premiér Igor Matovič ich vyzval, aby sa do testovania zapojilo čo najviac z nich. Lekári odkazujú, že odbery nemôže robiť každý. Ministerstvo obrany zverejnilo základný postup testovania.
Vládna koalícia sa stále nedohodla na tom, či bude testovanie na nový koronavírus povinné alebo dobrovoľné. Ak by sa ale rozhodla, že testovanie bude musieť absolvovať každý, zrejme bude potrebné zmeniť ústavu. Prezidentka Zuzana Čaputová i lekári navrhujú, aby štát nechal rozhodnutie na ľuďoch. Ich prípadné sankcionovanie obmedzením poskytovania zdravotnej starostlivosti považujú za nešťastné.
Bývalému generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi v rámci disciplinárneho konania voči jeho osobe disciplinárna komisia na tri mesiace znížila plat o 15 percent. Oznámil to predseda komisie Attila Izsák.
Ak by bolo celoplošné testovanie povinné, musíme zmeniť zákon. V takom prípade by sa mal k nemu vyjadriť aj ústavný súd. Aké možnosti by mala v takom prípade vláda, a aké ľudia, porozprával Vincent Bujňák, odborník na ústavné právo.
Rezort obrany už intenzívne pracuje na plánovaní vykonania celoplošného testovania obyvateľstva v rámci operácie Spoločná zodpovednosť. V priestoroch ministerstva obrany zriadil Spoločné operačné centrum, ktorého súčasťou sú aj zástupcovia ostatných rezortov. Ide o centrálu plánovania operácie a následne tiež jej realizácie.
Konanie podpredsedu vlády a ministra hospodárstva Richarda Sulíka je cesta k rozbitiu vládnej koalície. Na sociálnej sieti to vyhlásil predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico v súvislosti s postojmi Sulíka a jeho účasťou na sobotňajšom proteste proti aktuálnym opatreniam pre pandémiu nového koronavírusu.
Premiér Igor Matovič sa na Facebooku verejne ospravedlnil prezidentke Zuzane Čaputovej, ktorej sa podľa neho "evidentne dotklo", že pred ňou dlhšiu dobu tajil plány na veľké testovanie národa. Vykonal to vraj "v dobrej vôli". Matovič prezidentku neinformoval, ale pochválil sa nemeckej kancelárke Angele Merkelovej.
Rodinný dom, v ktorom býva predseda vlády Igor Matovič, už má právoplatné kolaudačné rozhodnutie. Matovič sa k bývaniu v neskolaudovanom dome priznal v júli počas svojho odvolávania v národnej rade. Vtedy zároveň sľúbil, že si svoj zákonný problém vysporiada „v dohľadnej dobe“.
Dopravná obslužnosť a parkovanie patria k najpálčivejším problémom väčšiny miest, Bratislavu nevynímajúc. Odborníci aj vedenie mesta vidia riešenie v posilnení koľajovej dopravy. Po vybudovaní električkovej trate najnovšie volajú aj starostovia dvoch juhovýchodných mestských častí, Vrakune a Podunajských Biskupíc. Impulzom na pripomenutie pôvodných plánov sú zhoršujúce sa kolóny.
Zaradenie detí z Malého Slivníka do spoločného školského obvodu v Terni nespôsobilo ich segregáciu. Potvrdil to prešovský krajský súd. Ochrancovia ľudských práv trvajú na tom, že vzdelávanie detí v dvoch zmenách im bráni v začlenení sa do majoritnej spoločnosti. Škola si však z kapacitných dôvodov iné riešenie dovoliť nemôže.
Kondíciu zdravotníckych zariadení považuje prezidentka Zuzana Čaputová za najkľúčovejšiu tému nasledujúcich dní a týždňov. Povedala to po návšteve Univerzitnej nemocnice Martin.
Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka sa dopustil poskytnutím rozhovoru pre televíziu v súvislosti s nahrávkou s Marianom Kočnera závažného disciplinárneho previnenia. Počas pondelkového ústneho pojednávania to v záverečnej reči uviedol navrhovateľ disciplinárneho stíhania, námestník generálnej prokuratúry Jozef Szabó. Navrhol disciplinárnej komisii zbaviť Trnku funkcie prokurátora.
Plošnému testovaniu ľudí na koronavírus by ideálne mala predchádzať menšia štúdia. Myslí si to vedec a prednosta Ústavu molekulárnej biomedicíny na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského Peter Celec. V súčasnosti mu chýbajú najmä potrebné informácie.
Slovenská lekárska komora je k organizovaniu celoplošného testovania obyvateľstva skôr skeptická, hoci získané dáta považuje za dôležité.
Predseda vlády Igor Matovič zvolá na utorok Bezpečnostnú radu SR. Situácia je podľa neho vážna. „Stojíme pred kľúčovým bojom, ktorý musíme nielen zvládnuť, ale aj vyhrať,“ uviedol. Informuje o tom aj prezidentka Zuzana Čaputová s tým, že radu iniciovala a že ju bude zaujímať niekoľko vecí.
Pred disciplinárnu komisiu Generálnej prokuratúry sa postavil exšéf generálnej prokuratúry Dobroslav Trnka. Trnkova advokátka požiadala 3. disciplinárnu komisiu GP o odročenie ústneho pojednávania s Trnkom. Poukázala pritom na vysoký počet ľudí v miestnosti, kde prebieha disciplinárne konanie.
Slovensko čaká celoplošné testovanie na koronavírus. O tom, či je to dobrý nápad, sme sa rozprávali s popredným slovenským vedcom a prednostom Ústavu molekulárnej biomedicíny na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave Petrom Celecom.
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok je v karanténe. Potvrdil to riaditeľ tlačového odboru Juraj Tomaga. V izolácii je od víkendu aj banskobystrický primátor Ján Nosko.
Plošné testovanie bude dôležité hlavne pre školy, učiteľov, žiakov, zamestnancov nemocníc a všetkých ľudí, ktorí nerobia z domu a prichádzajú do kontaktu s inými.
Ministerstvo kultúry ustanoví všeobecne záväzným právnym predpisom zoznam povolaní, ktoré vykonávajú profesionálni umelci, a zoznam iných profesionálov pracujúcich v kultúre. Zoznam i s definovaním náležitostí a podmienok na zápis bude slúžiť na vytvorenie evidencie profesionálnych umelcov a iných profesionálov v kultúre. Ministerstvo kultúry to avizuje v rámci predbežnej informácie, ktorú zverejnil rezort na portáli právnych predpisov.
V okrese Malacky naďalej platí hydrologická výstraha tretieho stupňa. Povodne hrozia aj v okresoch Skalica a Senica, vyhlásili tam výstrahu druhého stupňa. Slovenský hydrometeorologický ústav o tom informuje na webovej stránke.
Polooblačno až oblačno, miestami zamračené nízkou oblačnosťou, dopoludnia aj hmla. Výnimočne slabé zrážky. Denná teplota 7 až 14 st. Slabý vietor.
Vlastníci bytovky v Ilave sa rozhodli odpojiť sa od centrálneho zdroja vykurovania. Ako dôvod udávajú nedostatočné vykurovanie, zimu v bytoch a tiež vysoké náklady. Až po dvoch rokoch sa im podarilo získať potrebné doklady. Nové kúrenie má byť podľa nich ekologické aj lacnejšie.

- PARTNERI A REKLAMA -

Tlačová a mediálna agentúra Slovakia Press
Tlačová a mediálna agentúra Slovakia Press

PHOTOPRESS - fotobanka
PHOTOPRESS
 
DATAPRESSCOMP
DATAPRESSCOMP

TASR - tlačová agentúra
TASR

TASR - portál Teraz.sk
TERAZ. SK
 
TASR - portál WEBMAGAZIN
WEBMAGAZIN
 
REPORTRESS - tlačové správy
REPORTRESS
 
SLOVENSKÉ REKORDY®
SLOVENSKÉ REKORDY

Visit Us On FacebookCheck Our Feed
Visit Us On TwitterVisit Us On Youtube
Visit Us On GooglePlusVisit Us On Pinterest
Visit Us On Linkedin