KATEGORIE
OBSAH
ODPORUCANE RSS SPRAVY


SPRAVY (nahodne 18)

RECENZIE (nahodne 18)

Pozri TV TA3 - zahraničie
RSS kanál spravodajskej televízie TA3 - zahraničie.


Učitelia alebo vychovávatelia môžu byť v aktuálnej situácii, teda v čase aktuálneho ohrozenia verejného zdravia II. stupňa, preradení na inú pozíciu. Pod tlakom je aj slovenský trh práce, prísnejšie karanténne opatrenia obrali firmy o chuť vytvárať nové pracovné miesta. Udalosti okolo pandémie s vami sledujeme online.
Vo Francúzsku pokračuje vyšetrovanie vraždy stredoškolského učiteľa Samuela Patyho. Tomu v piatok na predmestí Paríža brutálnym spôsobom odťal hlavu 18-ročný muž čečenského pôvodu. Učiteľ in memoriam dostane najvyššie štátne vyznamenanie. Polícia vzala do väzby už 16 ľudí. Je medzi nimi aj otec jedného zo študentov, ktorí mal s útočníkom komunikovať.
Európske krajiny sprísňujú protipandemické opatrenia. Zatvárajú reštaurácie, zavádzajú zákaz nočného vychádzania a celkovo obmedzujú pohyb obyvateľov. Belgický minister zdravotníctva situáciu v krajine prirovnal k tsunami.
V Poľsku za posledné dva mesiace požiadalo o ochranu viac ako 700 bieloruských občanov. Tí zo svojej krajiny odišli z obáv pred napätím, ktoré spôsobila politická situácia. Väčšina z nich žiada o humanitárne víza.
Cestujúci sa na londýnskom letisku Heathrow môžu otestovať na koronavírus. Pred odletom majú možnosť využiť rýchlotesty, ktorých výsledok je známy do niekoľkých desiatok minút. Uhradiť si ho však cestujúci musia sami.
Americké voľby nás čakajú už o dva týždne. Ich priebeh výrazne ovplyvnila pandémia koronavírusu, pre ktorú v túto chvíľu už hlasovalo predčasne alebo poštou viac ako 20 miliónov voličov. Aké sú šance jednotlivých kandidátov? O tom sme sa porozprávali s naším hosťom, amerikanistom Jakubom Lepšom.
Dánsky konštruktér Peter Madsen, ktorý si odpykáva doživotie za vraždu švédskej novinárky Kim Wallovej, ušiel z väzenia na predmestí Kodane. Polícii sa ho ale podarilo zakrátko dolapiť a vrátiť za mreže.
Aj keď väčšina krajín v súčasnosti opatrenia spojené s koronavírusom sprísňuje, v Izraeli od tohto týždňa niektoré uvoľnili. Zmena súvisí s tým, že v krajine zaviedli pre druhú vlnu prísne reštrikcie oveľa skôr, ako napríklad iné štáty. Podrobnosti o situácii v krajine nám sprostredkovala naša spolupracovníčka Jana Machatová.
Na Ukrajine zomrelo na koronavírus za jeden deň 113 ľudí. To je najviac od začiatku pandémie. V krajine pritom denne pribúda približne päťtisíc nových prípadov. Ukrajinský minister zdravotníctva varuje, že ak ich bude štyrikrát toľko, zdravotníctvo skolabuje.
Japonsko podnikne všetky kybernetické ochranné opatrenia, aby zabezpečilo hladký priebeh budúcoročnej odloženej letnej olympiády v Tokiu. Uviedol to úrad japonskej vlády v reakcii na včerajšie informácie z Británie, že ruskí hackeri sa chystajú zaútočiť na tokijskú olympiádu.
Na Slovensku pribudlo 705 nových prípadov nákazy, ale aj 468 nových vyliečených. Už tento víkend sa na Orave a v Bradejove začne pilotné testovanie pred veľkým testovaním občanov Slovenska na koronavírus. Medzi zdravotníkmi Slovensko eviduje prvú obeť ochorenia Covid-19. Ako sa bude situácia ďalej vyvíjať? Udalosti sme s vami sledovali online.
Írsko bude prvou krajinou Európskej únie, ktorá sa z dôvodu šírenia koronavírusu vráti k celoštátnemu zatvoreniu (lockdownu), povedal v pondelok v televíznom príhovore premiér Michael Martin. Zároveň vydal príkaz, aby ľudia "zostali doma", ale zdôraznil, že školy zostanú otvorené.
Denný nárast preukázaných prípadov choroby COVID-19 v Česku sa vrátil nad 8000, v pondelok pribudlo 8076 nakazených. Je to najvyšší nárast v prvom pracovnom dni týždňa od začiatku epidémie. Predchádzajúci pondelok bolo o takmer 3800 prípadov menej.
Americký prezident Donald Trump a demokratický prezidentský kandidát Joe Biden budú mať počas štvrtkovej predvolebnej debaty vypnutý mikrofón, kým bude súper prvé dve minúty rozprávať na každú z tém diskusie. Rozhodla tak nestranná americká Komisia pre prezidentské debaty, ktorá má ich organizáciu na starosti.
Americký prezident Donald Trump kritizoval uznávaného experta Bieleho domu na boj proti koronavírusu Anthonyho Fauciho. Označil ho za pohromu. Obaja majú odlišné názory na zvládanie pandémie.
Ruskí hackeri sa chystali napadnúť letnú olympiádu v Tokiu. Tú potom ale odložili pre pandémiu koronavírusu. Informoval o tom britský denník The Guardian s odvolaním sa na britské úrady. Rezort diplomacie pokus o kyberútok označil za cynický a bezohľadný.
Vo Francúzsku po brutálnej vražde učiteľa vyšetrujú desiatky islamských aktivistov. Dôvodom sú ich príspevky na internete. Polícia uviedla, že v súčasnosti je vo väzbe 15 ľudí. Zatknúť však môžu aj ďalších.
Na Slovensku pribudlo 860 nových prípadov nákazy, doteraz najvyššie číslo infikovaných za nedeľu. V utorok zasadne Bezpečnostná rada SR, bude sa zaoberať plošným testovaním obyvateľov SR na koronavírus. Testovaním vláda poverila armádu, vyčlenených má byť asi 8000 príslušníkov ozbrojených síl. O plošnom testovaní uvažujú aj v Česku. Udalosti okolo pandémie sme s vami sledovali online.
V ďalších šiestich amerických štátoch sa začína predčasné hlasovanie v prezidentských voľbách. Donald Trump aj jeho protikandidát do volieb Joe Biden vyzývajú ľudí, aby šli voliť čím skôr. Záujem Američanov voliť predčasne alebo poštou je podľa médií enormný.
Európska Únia začala vyšetrovať službu Instagram. Podozrieva ju z toho, že porušuje zákon na ochranu osobných údajov a nedostatočne chráni dáta detí a mladistvých. V prípade porušenia zákona by spoločnosť mohla dostať pokutu až vo výške 20 miliónov eur.
Slovinská vláda pre rastúci počet infikovaných vyhlásila núdzový stav. Do platnosti vstupuje dnes a trvať bude 30 dní. Kabinet tiež zaviedol zákaz nočného vychádzania.
Druhá vlna koronavírusu tvrdo zasiahla aj Francúzsko. V krajine zaznamenali za niektoré dni vyše 30-tisíc infikovaných, čo je najviac od vypuknutia epidémie v krajine. Vo viacerých mestách preto platia prísne opatrenia vrátane nočného zákazu vychádzania. Ako tieto reštrikcie vyzerajú v praxi a ako ich Francúzi prijímajú, to sme sa opýtali našej spolupracovníčky Aleny Vrbovskej.
Rusko za posledný deň zaznamenalo 15 982 nových prípadov koronavírusu SARS-CoV-2, čo je najvyšší počet od začiatku pandémie. Informovala o tom v pondelok agentúra TASS s odvolaním sa na vyhlásenie ruského krízového strediska na boj s koronavírusom.
Národný štadión vo Varšave sa zmení na poľnú nemocnicu. Poľská vláda tak reaguje na nárast počtu infikovaných koronavírusom a obavy z preťaženia zdravotníckeho systému. Lekári totiž v posledných dňoch hlásia nedostatok personálu, lôžok aj vybavenia. V nedeľu v krajine pribudlo takmer 7 500 infikovaných.
Rakúska vláda oznámila nové opatrenia v boji proti pandémii koronavírusu. Ľudia môžu vytvárať skupiny s maximálne dvanástimi účastníkmi vo vonkajších priestoroch a šiestimi v interiéri. Opatrenia vstúpia do platnosti od piatkovej polnoci.
O plošnom testovaní sa uvažuje aj v susednom Česku. S návrhom prišiel ešte pred niekoľkými dňami minister zdravotníctva Roman Prymula. Kedy presne by malo k testovaniu dôjsť nie je známe. Pilotný projekt však už spustili v Uherskom Hradišti. Podľa odborníka je spôsob testovania lacnejší a lepší pre ekonomiku, ako zavádzanie plošných opatrení.
O plošnom testovaní populácie na nový koronavírus sa nehovorí len na Slovensku, ale aj u našich susedov v Česku, kde s týmto nápadom prišiel minister zdravotníctva Roman Prymula. Ako by to vyzeralo v praxi a aké to môže mať následky, to sme sa opýtali biochemika a molekulárneho biológa Jana Konvalinku.
Koronavírusom sa na svete doteraz nakazilo viac ako 40 miliónov ľudí, pričom jeden milión pribudol za dva dni. Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom prekročil v Spojených štátoch hranicu 8 140 000. Bilancia obetí infekcie sa blíži k hodnote 220-tisíc. Spojené štáty zostávajú najviac zasiahnutou krajinou na svete v počte nakazených aj úmrtí.
Spojené kráľovstvo chce napriek súčasnej patovej situácii aj naďalej dosiahnuť dohodu o obchodných vzťahoch s Európskou úniou po brexite, uviedol vysokopostavený britský minister pred pondelkovými novými rozhovormi.
Francúzsko pripravuje vyhostenie 231 cudzincov, ktorí sú na zozname osôb sledovaných pre podozrenie z extrémistických náboženských názorov, uviedol v nedeľu zdroj z policajných odborov. Vyjadrenie prišlo dva dni po tom, ako islamistický radikál zavraždil pri Paríži stredoškolského učiteľa.
V Česku zaznamenali v nedeľu 5059 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je dosiaľ najvyšší počet za tento deň v týždni. Vyplýva to z údajov zverejnených v noci na pondelok na webe českého ministerstva zdravotníctva.
Desaťtisíce Francúzov si uctilo pamiatku zavraždeného stredoškolského učiteľa Samuela Patyho. Toho brutálne zavraždil v piatok mladík čečenskeho pôvodu. Spomienku podporila aj redakcia satirického denníka Charlie Hebdo.
O plošnom testovaní sa hovorí aj v Česku. S nápadom prišiel minulý týždeň minister zdravotníctva Roman Prymula. Viacerí odborníci tvrdia, že je to organizačne nemožné. Kompletné jednorazové testovanie populácie na koronavírus ešte neurobila žiadna krajina na svete.
Stovky ľudí, ktorí v nedeľu demonštrovali v Prahe proti vládnym opatreniam, sa mali rozísť. Keďže účastníci protestu nedodržali súčasné protivírusové opatrenia, organizátori toto zhromaždenie ukončili. Situácia sa následne vyostrila a v centre českej metropoly tak zasahovali tisíce policajtov. Na mieste použili na rozohnanie davu aj vodné delá. Hlásia aj zranených.
Voľba novej najvyššej sudkyne vyvoláva v Spojených štátoch čoraz väčšie rozhorčenie. Ulice Washingtonu zaplnili tisíce protestujúcich. Tí nesúhlasili s Donaldom Trumpom a jeho snahou vymenovať do tejto funkcie ešte pred prezidentskými voľbami Amy Coneyovú Barrettovú.
Prímerie v Náhornom Karabachu sa opäť nedodržiava. Informuje o tom arménske aj azerbajdžanské ministerstvo obrany. Obe strany sa obviňujú so vzájomného ostreľovania.
Vláda schválila celoplošné testovanie obyvateľov. Ministerstvo obrany v súvislosti s nákazou pripravuje poľnú nemocnicu. Za predošlý deň sme otestovali viac ako desaťtisíc ľudí, z toho 1567 malo pozitívny test. Udalosti okolo pandémie sme s vami sledovali online aj v nedeľu.
V Česku pribudlo za sobotu 8713 nakazených a 33 úmrtí na nový druh koronavírusu. Ide o rekordný prírastok v počte infikovaných, ktorý bol zaznamenaný počas víkendu, keď sa zvyčajne otestuje menej ľudí.
O tohtoročné prezidentské voľby je v Spojených štátoch enormný záujem. Potvrdzuje to rekordná účasť ľudí na predčasnom ale aj korešpondenčnom hlasovaní. Doposiaľ odvolilo už 22 miliónov Američanov. Pre porovnanie pred štyrmi rokmi to bolo približne štvornásobne menej.
Francúzsko zaznamenalo rekordný nárast nových prípadov koronavírusovej infekcie. Tamojšie úrady nahlásili vyše 32 tisíc nakazených za deň. Ide o vôbec najvyšší počet od vypuknutia pandémie v tejto krajine. Podobná situácia je aj na Britských ostrovoch, kde za jeden deň pribudlo viac ako 16 tisíc pacientov s ochorením Covid-19.
Arménsko a Azerbajdžan sa dohodli na novom prímerí v súvislosti s bojmi o Náhorný Karabach. Platí od desiatej hodiny večer stredoeurópskeho času. Informovala o tom agentúra TASS. Prímerie oznámili ministerstvá zahraničných vecí oboch krajín súčasne.
Novozélanďania hlasovali v parlamentných voľbách. Po sčítaní takmer všetkých hlasov vyhrala strana premiérky Jacindy Ardernovej. Strana práce získala približne 49 percent hlasov. Opozičnej Národnej strane odovzdalo hlas okolo 26 percent voličov.
Koronavírusom sa nakazil aj rakúsky minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg. Podľa jeho hovorcu sa mohol infikovať počas pondelkového rokovania ministrov 27 v Luxemburgu. V Izolácii je už napríklad aj belgická šéfka diplomacie, ktorá na stretnutí tiež bola.
Premiér Igor Matovič oznámil, že obyvateľov Slovenska čaká celoplošné testovanie na koronavírus. Čo sa týka pandemického semaforu, na Slovensku úplne vymizli "bezpečné", zelené oblasti. Za predošlý deň otestovali viac ako 11-tisíc ľudí, pričom takmer dvetisíc malo pozitívny výsledok. Pribudlo aj šesť úmrtí, celkovo ich na Slovensku evidujeme už 88. Udalosti okolo pandémie sme s vami sledovali online.
Novým koronavírusom sa vo svete nakazilo už viac ako 39 miliónov ľudí. Najviac zasiahnuté sú Spojené štáty, India a Brazília. Približne viac ako milión ľudí už ochoreniu podľahlo. Rekordy v počte nakazených hlásia viaceré krajiny naprieč celým svetom. V Nemecku napríklad pribudlo 7830 nových prípadov. Problémy hlási aj Francúzsko, kde v niektorých mestách vstupuje do platnosti zákaz nočného vychádzania.
Dvanásť civilistov prišlo o život a viac ako 40 ľudí utrpelo zranenia počas raketového útoku, ku ktorému došlo v druhom najväčšom azerbajdžanskom meste Gandža v rámci eskalujúceho konfliktu o sporné územie Náhorného Karabachu.
Česko prekonalo hranicu, keď zaznamenalo viac ako desaťtisíc nových nakazených za jeden deň. Počty hospitalizovaných prudko rastú. Celkovo je v nemocniciach 3 000 infikovaných, z toho 500 ľudí leží na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Od jari v súvislosti s ochorením zomrelo už vyše 1 200 pacientov.
Obeťou útoku nožom na predmestí Paríža bol stredoškolský učiteľ. Tomu neznámy muž na ulici odrezal hlavu. Brutálny prípad polícia vyšetruje ako teroristický čin. Učiteľ totiž nedávno svojim žiakom rozprával o slobode slova a ukázal im karikatúry Mohameda, na čo sa viacero rodičov sťažovalo.
Denný nárast nových prípadov koronavírusu v Českej republike po prvýkrát prekročil desaťtisícovú hranicu, keď laboratóriá potvrdili 11.105 infikovaných.
Konflikt o Náhorný Karabach má jedine politické riešenie. Myslí si to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok. Ten o situácii v regióne telefonoval so šéfmi diplomacie Arménska aj Azerbajdžanu.

- PARTNERI A REKLAMA -

Tlačová a mediálna agentúra Slovakia Press
Tlačová a mediálna agentúra Slovakia Press

PHOTOPRESS - fotobanka
PHOTOPRESS
 
DATAPRESSCOMP
DATAPRESSCOMP

TASR - tlačová agentúra
TASR

TASR - portál Teraz.sk
TERAZ. SK
 
TASR - portál WEBMAGAZIN
WEBMAGAZIN
 
REPORTRESS - tlačové správy
REPORTRESS
 
SLOVENSKÉ REKORDY®
SLOVENSKÉ REKORDY

Visit Us On FacebookCheck Our Feed
Visit Us On TwitterVisit Us On Youtube
Visit Us On GooglePlusVisit Us On Pinterest
Visit Us On Linkedin