KATEGORIE
OBSAH
ODPORUCANE RSS SPRAVY


SPRAVY (nahodne 18)

RECENZIE (nahodne 18)

Pozri TV TA3 - všetky novinky
RSS kanál spravodajskej televízie TA3 - všetky novinky


Vláda schválila s pripomienkami výmenu prednostov na 12 okresných úradoch. Podľa návrhu rezortu vnútra sa výmena týka vedenia úradov v Pezinku, Skalici, Trenčíne, Bánovciach nad Bebravou, Ilave, Komárne, Čadci, Sabinove, Košiciach, Michalovciach, Trebišove a v Gelnici. Noví prednostovia na svoje pozície nastúpia 1. novembra.
Učitelia alebo vychovávatelia môžu byť v aktuálnej situácii, teda v čase aktuálneho ohrozenia verejného zdravia II. stupňa, preradení na inú pozíciu. Pod tlakom je aj slovenský trh práce, prísnejšie karanténne opatrenia obrali firmy o chuť vytvárať nové pracovné miesta. Udalosti okolo pandémie s vami sledujeme online.
Polojasno až oblačno. Ráno miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Denná teplota 11 až 19 stupňov. Prevažne južný vietor do 30, v nárazoch do 50 km/h, nad pásmom lesa spočiatku aj víchrica.
Šport+ z 20. októbra 2020.
HC Košice vyhral v Tipos Extralige až na druhý pokus. Po predchádzajúcej prehre so Zvolenom tentoraz oceliari nemali problém s Miškovcom, keď ich potiahol trojgólový český útočník Pavel Klhúfek.
Nové Zámky privítali v Tipos Extralige HKM Zvolen, s ktorým prehrali predchádzajúcich šesť zápasov. Domácim sa podarilo prerušiť nepriaznivú bilanciu, aj keď bryndziarov zdolali až po samostatných nájazdoch.
O zmenách v realizačnom tíme našej futbalovej reprezentácie sme sa rozprávali s bývalým kapitánom slovenských futbalistov Dušanom Tittelom. Pristúpil by osobne k zmene trénera?
Portugalským výrobcom bicyklov sa mimoriadne darí. Počas pandémie zvýšili výrobu a predaj o 200 percent. Indonézske Bali je pre pandémiu stále uzavreté. Jeho obyvatelia, pracujúci v turizme sa teraz živia zberom morských rias. Pozrite si reláciu Spektrum.
Druhý pilier bude zrejme naše úspory zhodnocovať lepšie než teraz, zabezpečiť to má ústavný zákon, ktorý pripravuje minister práce, z navrhovaných zmien vyplýva, že sporitelia by mali mať peniaze v takých dôchodkových fondoch, ktoré im dlhodobo ponúknu čo najväčšie výnosy. Vstup do druhého piliera by mal byť opäť povinný s možnosťou výstupu v ustanovenej lehote, zmeny sa majú týkať aj prvého piliera. O tejto téme sme sa viac rozprávali s Martinom Višňovským, členom predstavenstva NN dôchodkových spoločností.
Hostia v prvej časti: Jaroslav Naď (OĽANO), minister obrany, Denisa Saková (Hlas-SD), bývalá ministerka vnútra. Hostia v druhej časti: Hostia: Peter Cmorej (SaS), poslanec NR SR, Erik Tomáš (Hlas-SD), poslanec NR SR.
Hlavné správy z 20. októbra 2020
V baskickom Irune odštartovali 75. ročník Vuelta a Espaňa, pre koronavírus a časovú tieseň netradične, ešte počas Gira d'Italia. Úvodnú 175 kilometrovú etapu vyhral obhajca celkového prvenstva Slovinec Primož Roglič z tímu Jumbo-Visma, pred Ekvádorčanom Richardom Carapazom z Ineosu Grenadiers.
Vo Francúzsku pokračuje vyšetrovanie vraždy stredoškolského učiteľa Samuela Patyho. Tomu v piatok na predmestí Paríža brutálnym spôsobom odťal hlavu 18-ročný muž čečenského pôvodu. Učiteľ in memoriam dostane najvyššie štátne vyznamenanie. Polícia vzala do väzby už 16 ľudí. Je medzi nimi aj otec jedného zo študentov, ktorí mal s útočníkom komunikovať.
Divácke otázky sa opäť týkali najmä sociálnych dávok a príspevkov. Ako budú vyzerať v druhej vlne pandémie koronavírusu, nám priblížil náš hosť Jozef Mihál, odborník na pracovné právo a sociálne poistenie.
Európske krajiny sprísňujú protipandemické opatrenia. Zatvárajú reštaurácie, zavádzajú zákaz nočného vychádzania a celkovo obmedzujú pohyb obyvateľov. Belgický minister zdravotníctva situáciu v krajine prirovnal k tsunami.
Oblasť potratov sa novelizovať nebude. Poslanci národnej rady odmietli novelu zákona o zdravotnej starostlivosti z dielne poslankyne Anny Záborskej. Z prítomných 117 poslancov bolo za 58, proti 45, 12 sa zdržali a dvaja nehlasovali.
Teplota v Arktíde stúpa rýchlejšie ako vo zvyšku sveta. Ľadová pokrývka sa preto postupne roztápa. Aj keď vedcov tieto skutočnosti znepokojujú, na druhej strane im umožňujú prebádať neznáme a skúmať podmorský svet a jeho živočíchy.
Vzorec, podľa ktorého sa rozdeľujú štátne financie pre uznané športy vyvoláva množstvo otáznikov. Aký je spôsob jeho výpočtu a sú vstupné dáta dostatočne obejktívne? Pýtali sme sa docenta katedry aplikovanej matematiky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave Richarda Kollára a viceprezidenta Slovenského olympijského a športového výboru Zdenka Kříža.
Pre nové protipandemické opatrenia v športe musia aj mládežnícke hokejové kluby zmeniť kompletný tréningový proces. Na športovisku totiž môže byť v jednom momente maximálne šesť osôb. My sme zisťovali ako to bude fungovať v praxi v jednom bratislavskom klube.
V Poľsku za posledné dva mesiace požiadalo o ochranu viac ako 700 bieloruských občanov. Tí zo svojej krajiny odišli z obáv pred napätím, ktoré spôsobila politická situácia. Väčšina z nich žiada o humanitárne víza.
Cestujúci sa na londýnskom letisku Heathrow môžu otestovať na koronavírus. Pred odletom majú možnosť využiť rýchlotesty, ktorých výsledok je známy do niekoľkých desiatok minút. Uhradiť si ho však cestujúci musia sami.
Pozrite si tlačovú besedu prezidentky Zuzany Čaputovej po zasadnutí bezpečnostnej rady k celoplošnému testovaniu občanov. Prezidentka je spokojná s informáciami, ktoré dostala, a prípravu testovania zo strany armády považuje za pozitívnu. Dôležité je podľa nej neohroziť pacientov, ktorí budú v nemocniciach, z pohľadu lekárskej starostlivosti. Je však naďalej presvedčená, že testovanie by malo byť dobrovoľné, čo nie je zlúčiteľné so sankciami.
Minimálna mesačná mzda na Slovensku sa od začiatku budúceho roka zvýši zo súčasných 580 eur na 623 eur. Najnižšie hrubé zárobky tak dosiahnu 57 percent z priemernej hrubej mzdy na Slovensku za minulý rok.
Pozrite si tlačovú besedu predsedu vlády Igora Matoviča, ministra obrany Jaroslava Naďa a ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, na ktorej hovorili o celoplošnom testovaní na Covid-19. Premiér uviedol, že po besede informuje národnú radu. Odznelo taktiež viacero informácií v súvislosti s organizovaním testovania.
Obci Čičava vo vranovskom okrese hrozí, že bude musieť vrátiť dotáciu na výstavbu parkoviska. Od začiatku roka sa totiž nepodarilo vyriešiť vlastnícke práva k pozemku. Starosta hovorí o zbytočnej byrokracii. Pozemkový fond sa bráni s tým, že jeho fungovanie spomalili zmeny vo vedení.
Za účasti prezidentky sa zišla bezpečnostná rada, ktorá rokovala o téme číslo jedna - veľkom testovaní národa na koronavírus. Premiér má z rokovania "dobrý pocit", vyjadrila sa k nemu aj hlava štátu. Zuzana Čaputová trvá na tom, že testovanie má byť dobrovoľné. Má slovo ministra zdravotníctva, že zdravotná starostlivosť v nemocniciach nebude ohrozená.
Nezávislí poslanci okolo Petra Pellegriniho budú iniciovať odvolávanie ministra práce Milana Krajniaka, ktorý podľa nich na Slovákoch pácha sociálny masaker. Ide o spomínaný návrh zákona o trinástych dôchodkoch a minimálnej mzde.
Učitelia alebo vychovávatelia môžu byť v aktuálnej situácii, teda v čase aktuálneho ohrozenia verejného zdravia II. stupňa, preradení na inú pozíciu. Učiteľ druhého stupňa môže napríklad učiť na prvom stupni alebo učiteľ prvého stupňa zastupovať ako vychovávateľ. Ak ide o preradenie u rovnakého zamestnávateľa, nie je potrebný súhlas zamestnanca. Uviedlo to ministerstvo školstva.
Poslanci národnej rady rokujú o minimálnej mzde a trinástych dôchodkoch. Hlasovať by mali aj o interupčnom zákone. Viac nám už povedala kolegyňa Hana Kostelníková.
Rodičia nezaopatrených detí, ktoré sú staršie ako 19 rokov, by mali stratiť nárok na daňový bonus na dieťa. Nárok na daňové úľavy by tak stratili rodičia detí, ktoré študujú na vysokej škole. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu, ktorý schválil parlamentný výbor pre financie a rozpočet.
Množstvo poľnohospodárskej pôdy na Slovensku sa nevyužíva. Odborníci z Národného lesníckeho centra vo Zvolene spolu s Geografickým ústavom SAV mapovali jej rozlohu a potenciálne využitie pri výrobe energie z obnoviteľných zdrojov. Nemeckí vedci skúmajú účinky paliny proti ochoreniu COVID-19. Tisíce delfínov po celom svete, ktoré sú atrakciou v zábavných parkoch, by mohli nahradiť šikovné robotické repliky.
Americké voľby nás čakajú už o dva týždne. Ich priebeh výrazne ovplyvnila pandémia koronavírusu, pre ktorú v túto chvíľu už hlasovalo predčasne alebo poštou viac ako 20 miliónov voličov. Aké sú šance jednotlivých kandidátov? O tom sme sa porozprávali s naším hosťom, amerikanistom Jakubom Lepšom.
Pozrite si tlačovú besedu poslancov národnej rady Petra Pellegriniho, Erika Tomáša a Richarda Rašiho, kde kritizovali novelu zákona o dôchodkoch. Navrhli aby minister práce Milan Krajniak stiahol z rokovania návrh novely zákona o minimálnej mzde a trinástom dôchodku. Ak ich zákonodarcovia schávlia, nezávislí poslanci ponúknu svoje podpisy pod návrh na odvolávanie Krajniaka. Zámer poslancov napokon neuspel a národná rada bude o novelách rokovať.
Majiteľa pohrebníctva a niekdajšieho údajného funkcionára ĽSNS Jozefa Királyho v kauze úkladnej vraždy uznal Špecializovaný trestný súd za vinného.
Naša hokejová reprezentácia do 20 rokov spoznala harmonogram tohtoročných majstrovstiev sveta juniorov v Edmontone. Slováci vstúpia do turnaja 25. decembra duelom so Švajčiarmi.
Pozreli sme sa na to, ako sa vyvíja situácia na trhu s nehnuteľnosťami. S prehľadom cien sme začali v našom hlavnom meste. Presunuli sme sa potom do Trenčína, kde nás zaujali ceny trojizbových bytov. Poslednou zastávkou bola Dunajská streda, kde nás zaujali ceny pozemkov. V období od apríla do septembra stál meter štvorcový v priemere 48 eur.
Slovenský trh práce je pod tlakom. Ukazujú to aktuálne čísla najväčšieho pracovného portálu profesia.sk. Prísnejšie karanténne opatrenia obrali firmy o chuť vytvárať nové pracovné miesta.
Nezamestnanosť na Slovensku klesla už druhý mesiac po sebe. V septembri sa dostala pod hranicu sedem a pol percenta. Ľudí bez práce na úradoch ubudlo, aj napriek prílevu nových absolventov stredných škôl a šíreniu koronavírusu. Ministerstvo práce to pripisuje štátnej pomoci pre firmy zasiahnuté koronakrízou. Aktuálny vývoj na trhu práce zhodnotil pre TA3 analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.
Národný futbalový štadión v Bratislave ponúka priestor na umiestnenie najmenej 72 špeciálnych nemocničných lôžok na liečbu pacientov s ochorením COVID-19. Prízemné priestory majú vjazd z bočnej ulice, sú vybavené modernou vzduchotechnikou, majú dostatočné sociálne zázemie a umožňujú aj vhodné oddelenie pacientov od lekárskeho personálu. O tejto ponuke NFŠ informoval listom ministra zdravotníctva Mareka Krajčího.
Firmy, ktoré nemajú dosť peňazí na dane, môžu opäť požiadať o odklad. Vyhlásil to prezident AZZZ Tomáš Malatinský s tým, že takúto možnosť pripustil aj minister financií. Eduard Heger upresnil, že už dnes platia pravidlá, ktoré podnikateľom v problémoch umožňujú odložiť si dane. Treba sa však dohodnúť s finančnou správou. O tom, ako majú podnikatelia postupovať, ak si chcú opäť odložiť dane, nám povedal viac hovorca ministerstva financií Pavol Kirinovič.
NFŠ, a.s. ponúka príslušným verejným orgánom priamo na Národnom futbalovom štadióne priestor pre umiestnenie najmenej 72 špeciálnych nemocničných lôžok pre liečbu pacientov s COVID-19. Prízemné priestory majú vjazd z bočnej ulice, sú vybavené modernou vzduchotechnikou, majú dostatočné sociálne zázemie a umožňujú aj vhodné oddelenie pacientov od lekárskeho personálu. O tejto ponuke dnes ráno NFŠ, a.s. informovala listom ministra zdravotníctva Mareka Krajčího.
Dánsky konštruktér Peter Madsen, ktorý si odpykáva doživotie za vraždu švédskej novinárky Kim Wallovej, ušiel z väzenia na predmestí Kodane. Polícii sa ho ale podarilo zakrátko dolapiť a vrátiť za mreže.
Tisícky odberových miest zrejme nebudú zívať prázdnotou. Podľa prieskumu AKO pre HN sa vyše 44 percent Slovákov chce dať určite testovať vo veľkom plošnom testovaní. "Asi" sa pôjde otestovať 28 percent, desať percent sa zrejme nepôjde a úplne proti je desať percent ľudí.
Aj keď väčšina krajín v súčasnosti opatrenia spojené s koronavírusom sprísňuje, v Izraeli od tohto týždňa niektoré uvoľnili. Zmena súvisí s tým, že v krajine zaviedli pre druhú vlnu prísne reštrikcie oveľa skôr, ako napríklad iné štáty. Podrobnosti o situácii v krajine nám sprostredkovala naša spolupracovníčka Jana Machatová.
Štefan Tarkovič sa stane novým trénerom slovenskej futbalovej reprezentácie. Výkonný výbor Slovenského futbalového zväzu na utorňajšom rokovaní odsúhlasil odvolanie českého kouča Pavla Hapala a aj meno jeho nástupcu.
Dlhoočakávaná rekonštrukcia banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice sa zrejme tak skoro neuskutoční. Hoci je už známy víťaz tendra a zmluva s ním je pred podpisom, na obnovu nemocnice chýbajú peniaze. Predošlá vláda síce prisľúbila sumu viac ako sto miliónov eur, podľa súčasného rezortu zdravotníctva ale peniaze reálne nevyčlenila.
Slovákom sa v obľúbenej číselnej lotérii Eurojackpot darí. Okrem magickej sumy 58 807 427,70 eur, ktorú 16. októbra vyhral výherca pravdepodobne z východného Slovenska, priniesla táto číselná lotéria aj ďalšie skvelé výhry do iných regiónov Slovenska. Úspešnými v prvých troch výherných poradiach boli už desiatky hráčov, štyria výhercovia si však odniesli aj miliónové výhry. Eurojackpot doteraz priniesol Slovákom z prvých troch výherných poradí výhry vo výške takmer 83 500 000 eur.
Na Ukrajine zomrelo na koronavírus za jeden deň 113 ľudí. To je najviac od začiatku pandémie. V krajine pritom denne pribúda približne päťtisíc nových prípadov. Ukrajinský minister zdravotníctva varuje, že ak ich bude štyrikrát toľko, zdravotníctvo skolabuje.
Sudca Truban odmieta podozrenia, ktoré voči nemu smerujú. Tvrdí, že je postihovaný za svoje rozhodovanie a ide o diskreditačnú kampaň, ktorá ho má dostať zo Špecializovaného trestného súdu.
Na Orave a v Bardejove by malo byť počas pilotnej fázy otestovaných na koronavírus od piatka 23. do nedele 25. 10. 180.000 osôb v rámci 235 odberných miest. Vojaci už pripravujú odberné miesta. Nevyriešených však zostáva množstvo detailov. Kto sa napríklad postará o stravu?

- PARTNERI A REKLAMA -

Tlačová a mediálna agentúra Slovakia Press
Tlačová a mediálna agentúra Slovakia Press

PHOTOPRESS - fotobanka
PHOTOPRESS
 
DATAPRESSCOMP
DATAPRESSCOMP

TASR - tlačová agentúra
TASR

TASR - portál Teraz.sk
TERAZ. SK
 
TASR - portál WEBMAGAZIN
WEBMAGAZIN
 
REPORTRESS - tlačové správy
REPORTRESS
 
SLOVENSKÉ REKORDY®
SLOVENSKÉ REKORDY

Visit Us On FacebookCheck Our Feed
Visit Us On TwitterVisit Us On Youtube
Visit Us On GooglePlusVisit Us On Pinterest
Visit Us On Linkedin