KATEGORIE
OBSAH
ODPORUCANE RSS SPRAVY


SPRAVY (nahodne 18)

RECENZIE (nahodne 18)

Pozri e TREND - financie
TREND - Týždenník o ekonomike a podnikaní.


Týždeň v komoditách: Cena ropy Brent sa za celý minulý týždeň zvýšila o viac ako tri percentá, americká WTI o štyri percentá. Ceny drahých kovov sa vyvíjali zmiešane. Zlato uzavrelo týždeň na úrovni 1 356,20 dolára za troyskú uncu a striebro zlacnelo na 16,71 dolára za uncu.
Vedľajším efektom ťažby bitcoinov, teda riešenia extrémne zložitých matematických operácií vďaka využitiu počítačov, sú kvantá spotrebovanej elektrickej energie a vyprodukovaného tepla. Neberúc do úvahy materiálne náklady na nákup hardvéru, najmä grafických kariet či nehnuteľností, kde sa farmy fyzicky nachádzajú, prevádzka ťažobných (kryptomenových) fariem zhltne veľa peňazí. Aby sa farmám ťažba finančne vyplatila, je nutné zraziť výšku účtov a faktúr na nevyhnutné minimum. Preto sa ťažba bitcoinov a ďalších kryptomien v niektorých krajinách vyplatí viac a v iných menej.
Popri zamestnaní podnikám ako herec. Ročne popri zamestnaní zarobím na faktúru 5 000 eur. Minulý rok som okrem toho vyhral dovolenku v hodnote 5 600 eur. Ako sa výhra zdaňuje? Bude zdaňovaná spolu s mojim príjmom za faktúry a teda budem musieť platiť sociálne poistenie?
Riskuj alebo choď domov. To je zrejme heslo tajomného investora, ktorý tento mesiac investoval takmer 400 miliónov dolárov (320,92 milióna eur) do najznámejšej digitálnej meny bitcoin.
Posledný marcový deň je pre mnohých podnikateľov a firmy strašiakom. K tomuto dňu totiž musia nielen podať daňové priznanie, ale aj zaplatiť daň.
Vodič vykonávajúci linky do 50 km začína pracovať 6,08 h a končí o 23,47 hod. Medzi spojmi má polhodinu na údržbu, ktorá sa započítava do pracovnej doby a je platená. Jazda, vydávanie cestovných lístkov, údržba a odovzdávanie tržby predstavujú v jeden deň zhruba 12 hodín plus prestávka v jednom dni na turnuse 6 hodín. Prestávky medzi spojmi, boli predtým zamestnávateľom počítané ako pohotovosť, avšak zmenili sa na prestávky v práci a sú platené sadzbou ako pohotovosť z minimálnej mzdy pre 1. stupeň (2,759 €). Môže autobusový dopravca vodičom autobusov zmeniť pohotovosť na pracovisku (čakanie medzi spojmi) za prestávku v práci? Zamestnávateľ tvrdí, že ak dohodne s odborármi v kolektívnej zmluve, môže viesť prestávky v práci miesto pohotovosti. Lenže dohodnuté prestávky v práci sa nezapočítavajú do celkového času. Nejde o zhoršenie pracovných podmienok zamestnanca a porušenie zákonníka práce a zákona o organizovaní pracovného času?
Popri dosahoch finančnej krízy niekde v rokoch 2010 a 2011 museli banky začať čeliť ešte jednej kľúčovej zmene – digitalizácii klientov a nástupu online gigantov.
O desať rokov pôjdu Slováci do dôchodku ako 64-roční. O približne 17 rokov budú mať pri dosiahnutí dôchodkového veku už 65 rokov.
Som občianka SR s trvalým pobytom na Slovensku. Pracujem v zahraničí a podávam daňové priznanie v Nemecku a na Slovensku. Mám dcéru z prvého manželstva, ktorá má tiež trvalý pobyt na území SR. Uplatňujem si na ňu daňový bonus. S terajším nemeckým partnerom mám dcéru, ale má trvalý pobyt v Nemecku. Mám nárok na daňový bonus aj na druhú dcéru?
Predavačka pracuje v malej predajni. Aby s ňou majiteľka nemala žiadne starosti, čo sa mzdových záležitosti týka, dohodli sa, že si predavačka zriadi živnosť a na tú bude u nej pracovať. Majiteľka predajne jej už za prvý mesiac vyplatila výplatu. Chcem sa spýtať, či je možný takýto pracovný vzťah a či by nebolo potrebné aby mali medzi sebou uzavretú nejakú zmluvu? Je v poriadku, ak predavačka dostala vyplatené peniaze na účet a nevystavila majiteľke predajne faktúru za vykonanú prácu?
Ovdovela som 18. novembra 2017. Ešte neprebehlo dedičské konanie. Manžel okrem dôchodku poskytoval do októbra aj službu osobného asistenta. Mám čakať na dedičské konanie, a ako mám postupovať pri podávaní daňového priznania?
Týždeň v komoditách: Cena Brentu v závere minulého týždňa klesla na 63,15 dolára a za celý minulý týždeň sa znížila o deväť percent. Za celý minulý týždeň cena americkej ropy padla až o takmer o 9,6 percenta. Zlacneli prakticky všetky komodity.
Zavedenie 13. a 14. platu, ako aj zvyšovanie príplatkov za prácu zamestnancov je obyčajným PR strany Smer-SD a SNS, ktoré zaplatia zamestnávatelia. Takto zhodnotil novelu a pozmeňovací návrh poslanec SaS Ondrej Dostál.
Najväčšie austrálske banky, ktoré patria medzi najziskovejšie na svete, čelia obrovskému vyšetrovaniu. Najbližší rok musia počítať s tým, že sa do nich zavŕtajú vyšetrovatelia, aby zistili, či nepodvádzali svojich klientov. Štvorica najväčších čelí obvineniam z viacerých podvodov a na pokutách či náhradách už zaplatila klientom stovky miliónov dolárov.
Ak máte príležitostný príjem vyplatený na základe zmluvy alebo dokladu, oslobodenie od dane do sumy 500 eur už nemôžete využiť.
Názor | Keď sa cez víkend minister financií Peter Kažimír rozhovoril o potrebnosti dani z poistenia, opustil svoj tradičný vecný a racionálny prístup. Obranu novej dane začal slovníkom, ktorý si doteraz vyhradzoval Robert Fico pre DSSky, zdravotné poisťovne či iné subjekty, ktoré sa mu práve znepáčili.
Ministerstvo financií SR sa zameria na FinTech inovácie. Bližšie sa tejto oblasti bude venovať Centrum pre finančné inovácie, ktoré vo februári vzniklo na rezorte financií. Téma, ktorej sa bude centrum venovať, je oblasť fintechov a s tým spojená identifikácia možných bariér pre ich vznik a pôsobenie na Slovensku. Informovalo o tom ministerstvo prostredníctvom tlačovej správy.
Získavanie nových bitcoinov či ďalších kryptomien sa označuje pojmom ťažba (mining) – ide vlastne o riešenie extrémne zložitých matematických operácií vďaka využitiu výkonu počítačov. Časy, keď sa dalo zbohatnúť pomocou domácej ťažby s jedným počítačom za 1 500 eur v izbe v rodičovskom dome, sú už preč, v súčasnosti dokážu efektívne fungovať a profitovať najmä ťažobné (kryptomenové) farmy. Jedna veľká sa nachádza napríklad na Islande.
Moja dcéra dlhodobo žije vo Veľkej Británii, kde je zamestnaná a aj odvádza daň z príjmu aj sociálne poistenie. Zdravotné poistenie vzhľadom k zavedenému systému vo Veľkej Británii neplatí. Na Slovensku vlastní byt, ktorý dala do krátkodobého prenájmu. Musí do daňového priznania uviesť príjem dosiahnutý vo Veľkej Británii spolu s odvedenou daňou a z tohto príjmu spolu s príjmom z prenájmu vypočítať daň z prenájmu nehnuteľnosti? A ak musí, aký kurz má použiť pri zmene libier na euro?
Financovanie bývania: Hodnota budúceho bytu sa nepreukazuje znaleckým posudkom
Národná banka Slovenska upozorňuje ľudí na londýnsku spoločnosť Plustocks Limited, ktorá v krajine ponúkala investičné produkty. Nemá na to žiadne povolenia, predáva tu nelegálne a láka na klamlivé poistenie vkladov.
Od nového roka platia v poskytovaní spotrebných úverov na Slovensku nové pravidlá. Mali by obmedziť požičiavanie tým, ktorí sú zadlžení natoľko, že by to mohlo byť nebezpečné pre nich, ale aj pre finančné domy, ktoré im požičiavajú.
V roku 2008 sme kúpili stavebný pozemok za cenu 715 000 Sk. Koncom roka 2016 sme ho darovali dcére darovacou zmluvou, pričom zmena na katastri bola vykonaná v novembri 2016. Pri darovaní pozemku nebol vypracovaný znalecký posudok. Koncom roka 2017 dcéra tento pozemok predala za 35 000 €. Pretože dcéra vlastnila pozemok kratšie ako 5 rokov, je povinná platiť daň z príjmu získaného predajom tohto jej darovaného pozemku. Podľa zákona, ale nie je nadobúdacia cena pozemku tá, za ktorú sme ako rodičia pozemok kúpili, lebo ako darcovia sme vlastnili pozemok viac ako 5 rokov, a tým sme spĺňali podmienku oslobodenia od dane. Ako má dcéra postupovať pri výpočte daňovej povinnosti daní z predaja nehnuteľností?
Virtuálne meny, akou je aj bitcoin, nie sú národnými menami, a teda nespadajú pod národné regulácie. Upozorňuje na to investorov Národná banka Slovenska (NBS).

- PARTNERI A REKLAMA -

Tlačová a mediálna agentúra Slovakia Press
Tlačová a mediálna agentúra Slovakia Press

PHOTOPRESS - fotobanka
PHOTOPRESS
 
DATAPRESSCOMP
DATAPRESSCOMP

TASR - tlačová agentúra
TASR

TASR - portál Teraz.sk
TERAZ. SK
 
TASR - portál WEBMAGAZIN
WEBMAGAZIN
 
REPORTRESS - tlačové správy
REPORTRESS
 
SLOVENSKÉ REKORDY®
SLOVENSKÉ REKORDY

Visit Us On FacebookCheck Our Feed
Visit Us On TwitterVisit Us On Youtube
Visit Us On GooglePlusVisit Us On Pinterest
Visit Us On Linkedin

FANDÍME SLOVENSKU 2016

Newsletter - odber informácii